top of page

O meni: Zorica Pajantić

Biografija

Ja sam Zorica Pajantić, diplomirani sociolog, master pravnik-socijalni radnik  i sistemski porodični psihoterapeut. Rođena sam u Novom Sadu 1981. godine i tu sam završila osnovne studije sociologije na Filozofskom fakultetu. Na Pravnom fakultetu u Novom Sadu sam završila master studije za socijalni rad i stekla zvanje master pravnih nauka - socijalni radnik. Povezujući sociologiju sa socijalnim radom, društvo sa porodicom, pojedincem, uviđajući koliko je ta veza neraskidiva, zainteresovala sam se za sistemsku porodičnu psihoterapiju. Od 2012. godine sam zaposlena  u Predškolskoj ustanovi  „Radosno detinjstvo“ u Novom Sadu u službi socijalne zaštite. Veliko je bogatstvo kada svakodnevno imate priliku da kroz praksu stičete iskustvo i proveravate  teoriju. Uživam u procesu učenja i promišljanja, ličnog razvoja i uvida koji su neizostavni deo edukacije. Uživam, jer sam oduvek osećala da je rad sa ljudima moj životni poziv koji me inspiriše i neopisivo je divno raditi ono što zaista voliš u životu. Ponosna sam na svoju porodicu koja je moja velika podrška i izazov. Svakodnevno učim o sebi i životu uz svoju decu Milicu i Kolju i supruga Nikolu.

Psihoterapeut Zorica Pajantić

Život u porodici: moje najbitnije lekcije

Oduvek sam volela da učim i promišljam o životu, društvu, odnosima. Upisane studije sociologije nisu došle slučajno. Verujem u proces celoživotnog učenja. Uživam u svim edukacijama koje posećujem i uvek se radujem da nešto novo čujem i naučim. Uživam u onim kafama „sama sa sobom“, uz papir, olovku i svoje misli. Volim inspirativne knjige. Inspirativne ljude. To su moji veliki učitelji. Ali, bez dileme, moji  najveći životni učitelji su Nikola, Miica i Kolja. Moj brak. Moje majčinstvo. Moj život u mojoj porodici. Onog momenta kada smo suprug i ja započeli samostalni zajednički život otvorila se čitava lepeza izazova. Sreća što smo odlučili da menjajući se, ostajemo zajedno. Što smo odlučili da ćemo da rastemo zajedno. Što smo odlučili da imamo zajednički cilj. Da ostanemo partneri. I da se volimo. Sa prvim snegom te 2013. godine, došla je Ona, moja Milica, i donela najveću radost koju sam ikada osetila. I najveće strahove. I najveće izazove. To najduže miholjsko leto 2017. godine, potpuno svesna i prisutna, rodila sam svoje drugo dete, svog sina, Kolju. Doneo je  novu radost u našu porodicu. Usložnio odnose. Obojio ih svojim bojama. Sa ove tačke gledišta, potpuno sam sigurna da su njih troje, baš takvi kakvi jesu, nešto najbolje što je moglo da mi se dogodi. Hvala im beskrajno. Na svakom novom danu. Na svakoj novoj situaciji. Na svakoj lekciji. Kao ljudska bića, svi imamo svoje nedostatke, čak i oni koji savetuju. Niko nije iznad ljudskosti. Priznati to sebi i drugima vam ostavlja mogućnost da grešite, ustajete i učite. Da prihvatite sebe, baš onakvim kakvi jeste. Da prihvatite druge. To je pozicija iz koje ćete rasti.

Zorica i njena porodica

Ovo je moj
dosadašnji put:

Godinu dana, u periodu od 2008. do 2009. godine, provela sam u srednjoškolskom domu "Brankovo kolo" u Novom Sadu, na radnom mestu vaspitača u radu sa jednom od najosetljivijih društvenih grupa, maloletnicima. Naći se na putu tim mladim ljudima,  u momentu kada su odvojeni od svojih kuća i porodica, a treba da se prilagode izazovima koje sa sobom donosi polazak u srednju školu i život u velikom gradu, je velika odgovornost. Zato je ovo moje dragoceno iskustvo gde sam prepoznala koliki je uticaj i odgovornost svih ljudi koji se bave pomagačkim profesijama.

Nakon par godina put me je odveo na neko drugo mesto, koje takođe podrazumeva  rad sa ranjivom i insprativnom grupom.  Mladim porodicama u fazi života sa malom decom, koja sa sobom donosi velike izazove i potrebu za podrškom.

Od 2012. godine sam zaposlena u Predškolskoj ustanovi „Radosno detinjstvo“ Novi Sad u službi socijalne zaštite. Zaista je privilegija kada imate priliku da kroz praksu stičete iskustvo i primenjujete teorijska znanja. Predškolska ustanova ima veliki broj upisane dece na nivou grada Novog Sada i ostalih prigradskih naselja. To znači saradnju sa porodicama po raznim osnovama, ali isto tako i mogućnost da ste stalno u situaciji da pratite potrebe tih mladih porodica. Poslednjih godina došlo je do značajnih promena, kako u društvu, tako i u samoj porodici. Posebno u pozicijama muškarca i žene, muža i žene, oca i majke, uloge dece u porodici. Odnos prema vaspitanju i kažnavanju. Položaj žene u društvu. Radno vreme. Desila se čitava lepeza promena i to značajno utiče na porodicu. Često se dešava da smo zbunjeni kako da se postavimo u roditeljskoj ulozi. Saradnja sa svim relevantnim gradskim institucijama, Centrom za socijalni rad, kao i učešće u Timovima Ustanove je značajno jer ste stalno u situaciji da osluškujete realne i konkretne probleme sa kojima se porodice susreću.

Obrazovanje

2018. godine

U edukaciji iz Sistemske porodične psihoterapije

U okviru Asocijacije Sistemskih Terapeuta čiji je direktor Nevena Čalovska Hercog,

u grupi  edukatora  Radmile Vulić Bojović, sam u intenzivnom procesu edukcije,

koja podrazumeva lični rad i rad sa klijentima.

2017. godine

Završila master studije na Pravnom fakultetu u Novom Sadu na smeru za Socijalni rad i stekla zvanje master pravnih nauka – socijalni radnik.

Master rad na temu Porodični faktori delinkvencije maloletnika u praksi Centra za

Socijalni rad Novi Sad odbranjen kod prof. dr Tatjane Bugarski.

2006. godine

Završila studije na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu na odseku Sociologija i stekla zvanje diplomirani sociolog.  

Diplomski rad na temu Urbana patologija: Sociološki aspekti gradskog kriminala,

odbranjen kod prof. dr  Pušić Ljubinka.

Zakažite svoj termin

bottom of page