Koliko robujemo trendovima?
- Zorica Pajantic
- Apr 1, 2022
- 2 min read

Danas, čini se više nego ikada, promenjena je pozicija deteta kako u društvu tako i u samoj porodici.
Svedoci smo drugačijim stilovima vaspitanja. Velika razlika između savremene dece i dece u nekom prethod
nom periodu jeste što sve više dece odrasta bez straha od odraslih.
Česta teškoća današnjih roditelja je da budu autentični u svojoj ulozi. Roditelji su zainteresovani da čitaju mnogobrojnu literaturu na temu roditeljstva, slušaju profesionalce i trude se da to doslovno primene. Prosto izgovaranje nekih rečenica ili fraza koje ste negde pročitali ili čuli, insistiranje na doslednosti po svaku cenu i u situaciji koja zahteva preispitivanje, preslikavanjem „tuđih“ modela na svoj život često stvara atmosfu haosa. To je situaciji i kojoj dolazi do sumnje u lične kompetencije.
Dalje, na taj način ne uspevate da se povežete i gradite odnos sa svojim sopstvenim detetom. To je odgovornost roditelja. Za atmosferu u porodici, bez obzira na uzrast deteta, odgovorni su roditelji. Graditi odnos i povezati se sa vlastitom decom možete samo ako ste autentični. Autentičan roditelj nije „savršen“ i „nepogrešiv“ roditelj, upravo suprotno. Za to je potrebna hrabrost.
Savremena porodica se suočava se mnogobrojnim izazovima, što ne predstavlja specifičnost vremena u kojem živimo. Danas se često pravi paralela između prošlosti koja je često obojena raznim mitovima i vrednosno se određujemo prema tome, kao nečemu što je nužno dobro ili loše u odnosu na sadašnjost.
Svakodnevno, i mi odrasli i deca, se nalazimo u situacijama u kojima smo naizgled suočeni sa izborom „ili – ili“, da cenimo vlastiti integritet ili da pravimo kompromis u ime očuvanja odnosa. Što znači prihvatati trenutne trendove i ponašnja iz želje da se pridržavamo društvenih normi. U jednom momentu to su načini na koji se slave rođendani, kako deca rastu samo se menja sadržaj a forma ostaje ista.
Kad detetu kupiti mobilni telefon, patike, trenerku, motor, šta god. Često i mi odrasli padnemo pod uticaj tuđih očekivanja. Svi to imaju, svi to rade, pa da bih bilo prihvaćen radim to i ja. Bez ideje da li ja to želim, da li mi je to stvarno potrebno, da li imam finansijske mogućnosti za to, da li je to moj/porodični prioritet?
Da li baš - baš svi to rade?
Da li baš - baš svi to imaju?
Odrasli, odnosno roditelji, koji daju primer ličnim ponašanjem, imaju mnogo veći uticaj na svoju decu. Dakle, upoznajte prvo sebe. Zatim svoju decu.
Ako je tada Vaš izbor rođendan od mnoštva zvanica u ekskluzivnoj igraonici sa poručenom savršenom tortom, to je u redu. Isto tako je potpuno u redu da slavlje bude u Vašem domu sa pet drugara koje je vaše dete želelo da pozove.
Prvobitno se slavlje rođendana preselilo iz domova i dvorišta u igraonice, potom se i sama ideja tih proslava menjala. Rođendani su danas tematski osmišljeni i njihove proslave zahtevaju ozbiljnu organizaciju više profesionalaca.
Ovakve proslave, osim što zahtevaju ozbiljnu organizaciju, iziskuju i ozbiljnu finansijsku investiciju. Roditelji se neretko odlučuju da dižu kredite kako bi svom detetu omogućili proslavu rođendana.
Nismo svi u istoj finansijskoj situaciji, kao što ni na ulici nismo svi isti.
Različito živimo, različite stvari nas čine srećnim, različito se oblačimo, različite stvari želimo, zašto bismo morali da slavimo rođendane na isti način?
Comments